NonStop Presents!


See Workshops and Reading Groups for multi-session programming events

“Gendered Gazes” part 6 – Tuesday May 15 @ 7PM

Feminist and queer cinema discussion series concludes, focusing this time on the work of the Turkish director Kutlug Ataman.

Just Completed —

“Gendered Gazes” part 5 – Tuesday May 8 @ 7PM

Feminist and queer cinema discussion series continues, focusing this time on the work of the Italian director Lina Wertmuller.

“Gendered Gazes” part 4 – Tuesday May 1 @ 7PM

Feminist and queer cinema discussion series continues, focusing this time on the work of the (West) German feminist film-maker Monika Treut.

“Gendered Gazes” part 3 – Wednesday April 18 @ 7PM

Feminist and queer cinema discussion series continues, focusing this time on the work of Hungarian director Marta Meszaros.

“Gendered Gazes” part 2 – Wednesday April 11 @ 7PM

Feminist and queer cinema discussion series continues with a second session on Czech New Wave director Vera Chytilova.

“Gendered Gazes” part 1 – Tuesday April 3 @ 7PM

Feminist and queer cinema discussion series begins in focusing on Czech New Wave director Vera Chytilova.

Sun, Nov 13 @ 1 PM – Foot Clinic with Jill Becker

Dancer Jill Becker offers foot exercises and self-massage techniques, including some balance exercises, to help strengthen ankles and arches, relieve pain, and make your feet feel great!

Thu, Nov 17 @ 7 PM – Between the Bottomlands & the World by Ryan Griffis & Sarah Ross

This video series by Radical Midwest Cultural Corridor members Sarah Ross and Ryan Griffis explores a rural Midwestern town of 6000 people as a place of global exchange and international mobility, inscribed by post-NAFTA realities.


African American Representation in Feature Films

Bob Devine leads screenings and discussions of important and sometimes difficult-to-access narrative films dealing with African American representation by African American directors and by Hollywood (1964-1989).

  • FILM – Thu, Oct 13 @ 7 PM – Nothing but a Man – (1964) by Michael Roemer
  • FILM – Thu, Oct 20 @ 7 PM – The Spook Who Sat by the Door – (1973) by Ivan Dixon
  • FILM – Thu, Oct 27 @ 7 PM – Bush Mama – (1975) by Haile Gerima
  • FILM – Thu, Nov 03 @ 7 PM – Killer of Sheep – (1977) by Charles Burnett
  • FILM – Thu, Nov 10 @ 7 PM – Do the Right Thing – (1989) by Spike Lee
  • ____________________

    TRAILER TALK with SABRINA ARTEL

    Friday, Sept. 2 from 4-8pm and Saturday, Sept. 3 from 10-Noon

    ____________________

    Report on Alternative Media in Thailand & South East Asia—2 events

  • Screening of Burma VJ (2009) by Anders Ostergaard
  • Thursday, June 2 @ 7:00 PM
  • Report from Keiko Saito,media journalist (from Bangkok, via skype)
  • Saturday, June 4 @ 1:00 PM
  • ____________________

    INVIGORATING THE LOCAL with Brian Holmes & Claire Pentecost & the Midwest Radical Cultural Corridor Project

  • Friday, March 25 @ 7pm
  • ____________________

    VISITING ARTIST – BLOWS AGAINST THE EMPIRE – with Craig Baldwin

  • Friday, February 11 @ 7pm
  • ____________________

    FILM – Read’s “Prisoners of Katrina” (2006) – Workshop/Screening

  • Thursday, January 13 @ 7pm
  • ____________________

    FILM – Demme’s “The Agronomist” (2003) – Workshop/Screening

  • Thursday, January 6 @ 7pm
  • ____________________

    DEC 18 – NONSTOP GALA FUNDRAISER – performances, music, cooking demos

    FILM – Pontecorvo’s “Kapo” (1959) – Workshop/Screening

  • Tuesday, December 7 @ 7pm
  • ____________________

    FILM – Pontecorvo’s “Queimada!/Burn!” (1969) – Workshop/Screening

  • Tuesday, November 30 @ 7pm
  • ____________________

    FILM – Pontecorvo’s “The Battle of Algiers” (1965) – Workshop/Screening

  • Tuesday, November 16 @ 7pm
  • ____________________

    CANDIDATES FORUM

  • October 17 @ 2:00 P
  • OPEN GALLERY HOURS – LOCAL STORIES—AN ORAL HISTORIES PROJECT

  • Every Saturday in October – From 1:00P to 4:00 @ Nonstop
  • Wildflower Honey by Columbus-area artist Ryan Agnew
  • Threshing Day, Medway, Ohio, 1934 by documentary/fine art photographer and sustainable farming advocate, Dennie Eagleson
  • Public Prohibited / Minor Infractions… by media makers and Yellow Springs Youth Council members, Jonny No & John Hempfling
  • Opening, LOCAL STORIES—AN ORAL HISTORIES PROJECT

    September 25 @ 7:00 P

    Theatre – Make Theater Anywhere – Creating and Performing Theatre In Outdoor Spaces And Non-Traditional Venues

    August 13 to 19 @ 6:00P

    Theatre – All Male Oedipus Rex – Faux-Real Theatre @ Antioch College

    August 20, 21, 22 @ 6:00P

    Film – Sinclair’s “Flame” (1996) – Workshop with Bob Devine

    Monday, August 23 @ 7pm

    Film – Gutierrez-Alea’s “Memories of Underdevelopment” (1968) – Workshop with Bob Devine

    Monday, August 16 @ 7pm

    Film – Sembene’s “Black Girl” (1966) – Workshop with Bob Devine

    Monday, August 9 @ 7pm

    Film – Pontecorvo/Solinas/Yacef’s “Battle of Algiers” (1966) – Workshop with Bob Devine

    Monday, August 2 @ 7pm

    Film – Biberman’s “Salt of the Earth” (1953) – Workshop with Bob Devine

    Monday, July 26 @ 7pm

    Film – Chris Marker’s “A Grin Without a Cat” (1978)

    Friday, July 23 @ 7pm

    Film – Sergei Eisenstein’s “Strike” (1925) – Workshop with Bob Devine

    Monday, July 19 @ 7pm

    Nonstop Multimedia Open House & Tapas Lounge

    Saturday, July 17 @ 9 p.m. (to midnight)

    “On the Multitude & the Common” –Live teleconference with Michael Hardt

    Thursday, June 17 @ 7 p.m.

    Film Workshop Screening – Cheryl Dunye, The Watermelon Woman, 1996

    Wednesday, May 19 @ 7 p.m.

    How the University Works — Live teleconference with Marc Bousquet

    Thursday, May 13 @ 8 p.m.

    Film Workshop Screening – Julie Dash, Daughters of the Dust, 1991

    Wednesday, May 5 @ 7 p.m.

    On the State of the Humanities Today — Live teleconference with Cary Nelson

    Thursday, April 29 @ 7 p.m.

    Film Workshop Screening – Charles Burnett, Killer of Sheep, 1977

    Wednesday, April 21 @ 7 p.m.

    Academic Capitalism — Live teleconference with Sheila Slaughter

    Thursday, April 15 @ 6 p.m.

    Film Workshop Screening – Bill Gunn, Ganja and Hess, 1973

    Wednesday, April 7 @ 7 p.m.

    The Fools Ball (costumed or not) – Dance/Rent Party with DJ Dr. Falafel -the Eclectic Selector

    Saturday, April 3, 7 p.m. to Midnight

    Poetry Reading by Ed Davis and Terrilynn Meece

    Sunday, March 28 @ 1 p.m.

    Dangerous Professors — video teleconference with Malini Johar Schueller & Ashley Dawson

    Thursday, March 25 @ 7 p.m.

    Film Workshop Screening – Michael Roemer, Nothing but a Man, 1964

    Wednesday, March 24 @ 7 p.m.

    Salon, Iveta Jusova on the West Bank. (Palestine/Israel)

    Sunday, March 21 @ 7 p.m.

    Kerstin Cornell, on 2008 closing of Antioch College

    Friday, March 19 @ 7 p.m.

    Film Workshop Screening – Oscar Micheaux and the Red Summer of 1919

    Wednesday, March 10 @ 7 p.m.

    Canceled — Salon, Michael Casselli with Raul Vincent Enriquez on art, food and relational aesthetics

    Sunday, March 7 @ 7 p.m.

    Anarchy in the Kitchen

    Multiple performances via the net – In person presentation by Neil Coletta

    Friday, March 5 @ 7 p.m.

    Salon, Dan Reyes, screening/discussion of Werner Herzog’s “Where the Green Ants Dream” [1984]

    Sunday, February 28 @ 7 p.m.

    Salon, Lincoln Alpern, Reading of Howard Zinn’s “Marx in Soho”

    Sunday, February 21 @ 7 p.m.

    Annual Board/Members Meeting; performance by Louise Smith

    Wednesday, February 17 @ 7 p.m.

    Salon, Columbus installation artists Orion Barrett, Linda Diec, Amy Koenig will talk about their respective bodies of work

    Sunday, Janurary 31 @ 7 p.m.

    Nonstop Gala Opening & Fundraiser

    with Nonstop’s Artists-in-Residence, plus other performers and artists – January 23 @ 7 p.m.

    The Curriculum that Sharing Built:

    Open Source-Driven Changes in Science and Engineering Education

    CT Chen and Tim Noble; Sunday Salon Series, January 10 @ 7 p.m.

    Media from Eastern Europe, 1989-91

    Chris Hill; Sunday Salon Series, December 20 @ 7 p.m.

    YES MEN LIVE (via Skype) AT NONSTOP

    Thursday, December 17  @  7:00 PM

    PALESTINE, ISRAEL AND THE U.S. EMPIRE

    with writer and middle east commentator, Richard Becker

    Sunday, November 15 @ 2:00 P

    CANDIDATES FORUM – Village Council and Miami Township elections”

    sponsored by Nonstop; facilitated by Dimi Reber

    Sunday, October 18, 2:00-4:00 at the Presbyterian Church

    314 Xenia Ave. YS

    “CAPITALISM & THE HEALTH IMPACTS OF THE ECONOMIC COLLAPSE”

    with Stephen Bezruchka

    Wednesday, October 14, 2009 @ 7:00P

    • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

    • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

    • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

    Archive of Nonstop Presents 2008-2009

    September 2008

    October 2008

    November and December 2008

    February 2009

    March 2009

    April 2009

    May 2009